تبلیغات
گروه پژوهشی جبهه مقاومت اسلامی شهرستان های کاشان و آران و بیدگل - معلم و فرمانده شهید ناصر شاهمیرزائی

گروه پژوهشی جبهه مقاومت اسلامی شهرستان های کاشان و آران و بیدگل

تهیه - ثبت - ضبط و انتشار اسناد انقلابی و جهادی

نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: دوشنبه 1 مهر 1392 11:58

یادی از معلم و فرمانده شهید ناصر شاهمیرزائی

http://s2.picofile.com/file/7946905478/naser.jpg

 

درست 28 سال از عروج عاشقانه و عارفانه و غریبانه معلم و فرمانده شهید ناصر شاهمیرزائی در کوهستانهای  شمالغرب کشور می گذرد که خبر یافته شدن پیکر مطهر این شهید بزرگوار به شهر آران و بیدگل می رسد ، تا باز شهر و مردمش در حال و هوائی  معنوی ، به استقبالش بشتابند .

شهریور 1364 شهادت در عملیات قادر و شهریور 1392 خبر بازگشت پیکر مطهر .

شهید ناصر ، قبل از حضور در این عملیات ، به عنوان فرمانده گروهان در گردان سید علیرضا بنی طبای دوست داشتنی ، گردان کوثر ( آبی خاکی لشکر ) ، مشغول انجام وظیفه بود . او وقتی خبر و اتفاقات نقل و انتقالات  لشکر به غرب برای اجرای عملیات را می بیند ، نزد سید علیرضا می رود و رخصت و اجازه حضور در گردان های پیاده را درخواست می کند . سید علیرضا به او می گوید داریم آماده می شویم تا چند ماه دیگر به عنوان گردان قایقران لشکر در عملیات سرنوشت سازی ( والفجر8-فاو) شرکت کنیم و نیاز است که تو بمانی . اما ناصر در جواب می گوید نقد را رها کنم  و به نسیه بچسبم  و بالاخر با هر تلاشی بود ، رضایت سید علیرضا را کسب کرد و به عنوان فرمانده گروهان به یکی از گردان های پیاده منتقل شد .

اهواز - تابستان 1364 - گردان کوثر لشکر 8 نجف اشرف - ایستاده از چپ سردار شهید سید علیرضا بنی طبا - نفر دوم از راست فرمانده شهید ناصر شاهمیرزائی

http://s3.picofile.com/file/7946915913/naser_1_.jpg

 ناصر  وقتی در پائیز سال 62  در آموزش و پرورش سنندج هم مشغول خدمت بود از هر فرصتی استفاده می کرد و در جمع دوستان رزمنده ای که آماده عملیات والفجر 4 بودند حاضر می شد .

سنندج - پادگان 7 تیر - مهرماه 1362 - شهیدان شیخی - توکلی - عنایتی - اصیلیان - شاهمیرزائی و مالکیان

http://s4.picofile.com/file/7946906555/naser_5_.jpg

 

----------------------------------------------------------------------------

بعد از عملیات بدر در پایان سال 1363 ، بر اساس تدابیر فرماندهی جنگ ، تصمیم بر اجرای عملیات مستقل و جداگانه توسط سپاه و ارتش  گرفته شد . البته سپاه در عملیات های خود از آتش و پشتیبانی هوائی ارتش استفاده کند و ارتش از گردان های پیاده سپاه .

عملیات قادر که از 24-4-64  در منطقه اشنویه و سیدکان در مناطق کوهستانی شمالغرب کشور آغاز و   نزدیک به 2 ماه ادامه پیدا کرد ، اولین عملیات مستقل زمینی ارتش به فرماندهی سپهبد شهید صیاد شیرازی بود .

این عملیات به دلیل کوهستانی بودن منطقه مشکلات خاص خود را داشت .

http://s4.picofile.com/file/7946946341/%D9%85%D8%B1%D8%B2_%D8%A7%D8%B4%D9%86%D9%88%DB%8C%D9%87.jpg

ارتش از گردان های پیاده سپاه  در عملیات استفاده کرد . عملیات قادر که در چند مرحله ، موفقیت قابل توجهی را کسب نکرده بود ، موقعیت نظامی و  شخصیتی شهید صیاد شیرازی را در توانائی اجرای عملیات مستقل ارتش با سئوال و ابهام هائی مواجه کرده بود و ایشان اصرار داشت برای ادامه عملیات از یکی از لشکرهای اصفهان یعنی لشکر 14 حضرت امام حسین علیه السلام  و یا لشکر 8 نجف اشرف استفاده کند ، اما فرماندهان و مسئولین این 2 لشکر با ارائه دلایلی در موفقیت آمیز بودن عملیات تردید داشتند . یادم می آید روزهای بعد از عملیات که نیروها به مرخصی آمده بودند ، با سردار شهید جواد عنایتی که در آن روز در واحد اطلاعات عملیات لشکر 14 بود در باره عملیات صحبت می کردیم و ایشان در مورد اینکه چرا لشکر  14 ، منطقه و عملیات را قبول نکرد گفت : ما برای بررسی زمین به منطقه مورد نظر رفتیم تا کارهای شناسائی از دشمن و زمین را انجام دهیم ولی با بررسی ها متوجه شدیم ، امکان حضور نیروهای اطلاعات در عمق خاک دشمن برای شناسائی فراهم نیست و لشکر 14 در جائی که نیروهای شناسائی اش نتوانند 48 ساعت در منطقه دشمن حضور داشته باشند ، قبول مسئولیت نمی کند .

به هرجهت با تمام دلایل و شواهدی که برای عدم حضور نیروی زمینی سپاه ارائه شده بود ، نهایتا با توجه به شرایط سیاسی منطقه و جهان ، تکلیف بر اجرای عملیات و حضور سپاه در آن واقع شد . لشکر 8 نجف اشرف به فرماندهی سردار شهید حاج احمد کاظمی که انعطاف بیشتری نسبت به سردار شهید حاج حسین خرازی در مواجه با ارتش داشت ، موظف به شرکت در عملیات گردید .

البته لشکر 8 نجف اشرف با پیش بینی هائی صورت گرفته ، حتی پیش از آغاز مراحل اولیه عملیات ، تدریجا اقدام به نقل و انتقالات نیرو و تجهیزات به غرب کشور کرده بود به طوری که نیروهای تخریب لشکر در تاریخ 21-4-64 جهت مناطق غربی اعزام شدند و این در حالی بود که لشکر 2 ماه بعد در عملیات شرکت کرد .

در اعزام نیروها و تجهیزات لشکر به غرب ، برخی به سنندج و برخی به تبریز اعزام شدند و در 15-5-64 با آماده شدن مقر محمد رسول الله صل الله علیه و آله ، نیروهای گردان ها  و واحدها به دلیل نزدیک شدن به منطقه عملیات به آنجا اعزام گردیدند . این مقر 7 کیلومتر بیرون از شهر میاندوآب و در مسیر جاده میاندوآب – مهاباد واقع شده بود .

شهریور ماه 1364 - میاندوآب - مقر محمد رسول الله صل الله علیه و آله - جمعی از نیروهای گردان انبیا - شهیدان نیکروش - غنی - صباغیان و یونسی در تصویر دیده می شوند
http://s3.picofile.com/file/7946905913/naser_3_.jpg

بعد از چند روز اقدامات آموزشی و سازماندهی و تدارکاتی ، نیروها به مقر خندق در دل کوهستانها منتقل شده و بار دیگر خود را به منطقه عملیاتی نزدیکتر نمودند . گردان ها و واحدهای لشکر در حاشیه ارتفاعات  و به صورت پراکنده ، چادرهای خود را برپا نمودند .


http://s1.picofile.com/file/7946946127/%D8%A7%D8%B4%D9%86%D9%88%DB%8C%D9%87.jpeg

حضور و اقامت چند روزه در این موقعیت حال و هوائی داشت عجیب و دوست داشتنی . چادرها در پیچ و خم دره ها و رودخانه برپا شده بود و جوی های آب در کف دره در جریان بود . نیروهای آران و بیدگلی در چند گردان سازماندهی شده بودند . عده ای در گردان انبیا و عده ای دیگر در گردانهای امام حسین علیه السلام و چهارده معصوم . شب های این کوهستان شاهد نجواهای عاشقانه سرافرازانی بود که  بی صبرانه در پی لحظه موعود بودند . همانهائی که چند روز بعد به جرگه قبول شدگان درگاه دوست نائل آمدند . شهیدان ناصر شاهمیرزائی – عباس( امیر ) منعمی – سید ماشالله حسینی زاده -  علی اصغر صباغیان – حسین نیکروش – علی محمد غنی از جمله این عزیزان بودند .


شهریور ماه 1364 - ارتفاعات مرزی اشنویه - مقر خندق - از راست ایستاده شهیدان منعمی و طالبی
http://s3.picofile.com/file/7946905692/naser_2_.jpg

نهایتا  گردان های پیاده لشکر 8 نجف اشرف در یکشنبه شب 17-6-64 وارد عملیات شدند و این مرحله به عنوان آخرین مرحله عملیات قادر تنها تا صبح دوشنبه 18-6-64 ادامه داشت .

انهدام نیروهای دشمن و نفوذ و تصرف چند ساعته پایگاههای دشمن توسط گردان ها ، از نتایج قابل توجه این عملیات بود .

اجرای این عملیات به دلیل نیاز به 7 ساعت پیاده روی شبانه در کوهستان و عبور از میدان های متعدد مین و سنگرهای کمین  تا پیش از رسیدن به پایگاههای کوهستانی دشمن ، کاری بسیار سخت و طاقت فرسا بود که جز با عشق و ایثار و فداکاری نیروهای مخلص گردان های پیاده میسر نمی گردید .

 

تمام این مقدمات فراهم شده بود تا برخی به آرزوی خود ، که ما انسان های خاکی از درک آن عاجز هستیم ،  برسند . وقتی جانباز علی اصغر صباغیان ، با عصائی در دست و با شکمی عفونت کرده از عملیات خیبر ، با اصرار و التماس خود را در صف نیروهای شرکت کننده در عملیات قرار می دهد ، وقتی فرمانده شهید ناصر شاهمیرزائی خود را از جنوب کشور رها و به غرب رساند ، وقتی فرمانده شهید امیر منعمی ، با اصرار ، از سردار شهید علی محمد اربابی خواست تا از کارهای ستادی او را فارغ و عازم گردان های پیاده کند ، وقتی علی محمد غنی این طلبه و روحانی جوان و کم سن و سال ، همانند عارفی پنجاه ساله به تهجد و شب زنده داری می پرداخت ، وقتی حسین نیکروش شاد و شوخ طبع ، در پناه دعا و مناجات ، روز به روز بر نورانیت چهره اش افزوده می شد ، وقتی سید ماشالله حسینی زاده  دوستی ها و رفاقت هایش رنگ خدائی گرفته بود ، همه و همه حکایت از بزمی عاشقانه داشت نه رزمی خصمانه و برای کشتن . در مکتب و مرام اینها پیروزی و شکست ظاهری ، حقیر و ناچیز و تنها ادای تکلیف و رسیدن به محبوب واقعی در این مسیر مد نظر بود. وقتی آنها را می دیدی ، جلوه  و نور شهادت اولین احسا س و درکت  از تماشای آنها می شد .

یادگاری های به جا مانده از ناصر
http://s1.picofile.com/file/7946906234/naser_4_.jpg


موضوع: عملیات قادر،

جستجو در وبلاگ
درباره من
در تاریخ معاصر جبهه مقاومت اسلامی به مجموعه ای گفته می شود که از زمان قیام حضرت امام خمینی(ره) با قبول رهبری ایشان آغاز و با زعامت امام خامنه ای حفظه الله ادامه و انشاالله تا قیام و ظهور حضرت حجة ابن الحسن العسکری اروحنا فداء ادامه خواهد داشت . تهیه - ثبت و انتشار اسناد تمامی این سالها را از وظایف خود می دانیم .
در تلفن همراه 09138746483 - تلفن ثابت 54731983 031 - آدرس تلگرام https://t.me/gpjme منتظر پیشنهادات و ارائه مستندات شما می باشیم .
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


امروز كشور عزیز ما از لحاظ پیشرفت با بیست و بیست‌وپنج سال قبل قابل مقایسه نیست